Sylwetki i Marki Polskiej Gospodraki

X

U naszych laureatów

U naszych laureatów

Hyperloop to projekt, który być może już niedługo zrewolucjonizuje transport. Nad jego koncepcją pracuje wiele zespołów na świecie - w tym grupa polskich studentów z Politechniki Warszawskiej.Hyperloop to projekt, który być może już niedługo zrewolucjonizuje transport. Nad jego koncepcją pracuje wiele zespołów na świecie - w tym grupa polskich studentów z Politechniki Warszawskiej.


To będzie specjalna kapsuła - połączenie pociągu i samolotu, wyjaśnia w radiowej Jedynce Krzysztof Tabiszewski  z Hyper Poland.- To by bardziej wyglądało jak samolot bez skrzydeł, wykonany z lekkich materiałów kompozytowych, stosowanych w lotnictwie. Kapsuła ta poruszałaby się w arterii rurowej, w której byłoby obniżone ciśnienie. Dzięki temu mamy też znacznie obniżony opór powietrza, który jest największą przeszkodą w osiąganiu wysokiej prędkości, w związku z tym będziemy mogli poruszać się bardzo szybko, przy bardzo małym zużyciu energii – tłumaczy gość Jedynki.

 


W 35 minut z Krakowa do Gdańska

 

Te prędkości o których mowa, to nawet 1000 km/h. Podróż z Krakowa do Gdańska mogłaby w takim przypadku zająć jedynie 35 minut.
- Kapsuła Hyperloop może rozpędzić się praktycznie do prędkości dźwięku, czyli możemy nawet przekroczyć 1000 km/h na długim prostym odcinku. Teoretycznie zatem, gdyby udało się przeprowadzić w miarę prostą linię z Gdańska do Krakowa, to można by było przejechać w 35 minut. To pokazuje możliwości tego środka transportu. 1000 km/h to więcej niż samolot pasażerski, a nie jedziemy na lotnisko, nie odprawiamy się, mamy stację w centrum miasta, także jest to ogromna oszczędność i całkowita rewolucja w komunikacji międzymiastowej – podkreśla Krzysztof Tabiszewski.

 

Nie tylko szybko, ale i ekologicznie…

 

Co więcej, będzie to nie tylko ultraszybki, ale także ekologiczny  transport, dodaje Łukasz Roguski z Hyper Poland.- Mamy bardzo dużo rur, które są pokryte bateriami słonecznymi. Te baterie słoneczne wytwarzają prąd, ten prąd możemy akumulować. I to też jest przewaga nad zwykłym pociągiem, że nie musimy stawiać linii trakcyjnych, nie musimy budować specjalnej infrastruktury. To między innymi dlatego, że pociąg zużywa bardzo mało prądu, czyli energia ze słońca wystarcza, a nawet jest jej więcej niż potrzeba na przejechanie z punktu A do punktu B – zwraca uwagę ekspert.…

 

 

A także najbezpieczniej na świecie?

 

Kapsuła Hyperloop będzie też najprawdopodobniej najbezpieczniejszym transportem na świecie.Łukasz Roguski Pociągi już są najbezpieczniejszym środkiem transportu.- Od samolotów będzie bezpieczniejsza, ponieważ oczywiście nie może spaść na ziemię. Pociągi już są najbezpieczniejszym środkiem transportu. Problem jest taki, że pociąg czasami potrafi wjechać w kogoś, albo w samochód na przejeździe kolejowym. W arterii Hyperloop nie będzie przejazdów kolejowych, ponieważ od punktu A do punktu B, od jednego metra do drugiego cały czas poruszmy się w róże – mówi ekspert.

 

Polska będzie liderem nowej technologii?

 

Jak dodaje Krzysztof Tabiszewski, Polska jest idealnym krajem, w którym mógłby powstać transport przyszłości.- W Polsce mamy bardzo silny przemysł kolejowy, mamy też tradycje lotnicze. Integracja tych dwóch przemysłów mogłaby sprawić, że Polska byłaby europejskim liderem, jeśli chodzi o technologię Hyperloop. Dlatego my to robimy, chcemy udowodnić, że to działa, chcemy pokazać, że to może być zrobione w Polsce – podkreśla rozmówca Jedynki.A kiedy powstanie Hyperloop? Tego na razie dokładnie nie wiadomo, ale młodzi inżynierowie liczą, że w ciągu najbliższych lat.Więcej o polskich wynalazkach, produktach i usługach będzie można dowiedzieć się z cyklu "Lubię, bo polskie", w którym wspieramy krajowe firmy oraz chcemy zwrócić uwagę na walory rodzimych produktów i usług. Podpowiadamy także, w jaki sposób można rozpoznać produkt wykonany w Polsce oraz jakie mogą być korzyści związane z wyborem krajowej marki, bo to od naszych dobrych i przemyślanych decyzji bogaci się krajowa gospodarka.

 

zródło: www.polskieradio.pl