Sylwetki i Marki Polskiej Gospodraki

X

U naszych laureatów

U naszych laureatów

Zgodnie z najnowszym raportem Grupy Knight Frank Polska awansowała do drugiej dziesiątki najatrakcyjniejszych rynków dla chińskiego kapitału.

Autorzy publikacji wskazują, że jest to efekt m.in. intensyfikacji relacji handlowych osiągniętej dzięki połączeniu kolejowemu Łódź-Chengdu. Liderami rankingu są Singapur, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jedynym europejskim krajem wyprzedzającym Polskę w zestawieniu jest Estonia (pozycja 7.).

Na potrzeby raportu eksperci Knight Frank stworzyli wskaźnik „Belt and Road Index” (w skrócie BARI), który ocenia 67 krajów uznanych jako kluczowe dla inwestycji Chin na świecie. W opracowanym przez Knight Frank rankingu Polska uplasowała się na 17. miejscu. O wysokiej pozycji zadecydowały przede wszystkim efektywność działania instytucji, pozwalająca inwestorom na łatwiejsze lokowania kapitału w kraju, dostępność rynku dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) oraz szybki rozwój infrastruktury. Eksperci Knight Frank podkreślają, że Polska jest drugą co do wielkości gospodarką inicjatywy 16+1, a dzięki realizacji strategii Pasa i Szlaku jej potencjał jeszcze się zwiększy.

 

Ofensywa inwestorów z Dalekiego Wschodu jest również widoczna w portfolio Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Ostatnie kilkanaście miesięcy to zdecydowana dominacja projektów azjatyckich, a szczególnie z Japonii, Korei Południowej i Chin. – W zeszłym roku Polska była największym odbiorcą chińskich BIZ w Grupie Wyszehradzkiej i ósmym w Unii Europejskiej. W ostatnich latach obserwujemy intensyfikację zainteresowania Polską inwestorów z Chin, którzy zaczynają precyzować zamiary wobec naszego kraju. Polska ma wszystko, czego potrzebują – wysoce wykwalifikowane kadry, atrakcyjne tereny pod inwestycje i efektywny system wsparcia. Wartość chińskich BIZ (w większości tzw. geenfieldów), które obecnie obsługujemy  sięga 1,2 mld euro. Mamy nadzieję, że znaczna liczba tych projektów zostanie zakończona pozytywną decyzją inwestycyjną –  komentuje Tomasz Pisula, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 

Na koniec 2017 r. PAIH obsługiwała osiem chińskich projektów o wartości 1,26 mld euro. Łączna wartość inwestycji Państwa Środka była największa w portfelu Agencji. Projekty reprezentowały przede wszystkim takie branże jak: chemiczna, motoryzacyjna, elektroniczna, chemiczna i oponiarska. 

 

Źródło:www.paih.gov.pl

Data: 09.02.2018